Czy ogrzewać kościół?
Wierni, modlący się od wieków w zimnych świątyniach, niewątpliwie skorzystali z dobrodziejstw rozwoju techniki. Ogrzewanie kościołów w końcu stało się bardziej powszechne, ale czy jest bezpieczne? Źle rozplanowane i zainstalowane może powodować nieprzewidziane skutki uboczne. Na czym polegają i jak można sobie z nimi poradzić? Zobacz!
Erozja dzieł sztuki poprzez ciepło
Dzieła sztuki narażone na erozję pod wpływem zmiany mikroklimatu to nie tylko obrazy, które mogą pękać, puchnąć i blaknąć. To także freski ścienne lub podłogowe, ciemniejące i cierpiące z powodu pleśni. Metale ulegają korozji, a tkaniny się rozchodzą. Najbardziej zagrożone są organy, ponieważ oprócz zachowania ich walorów estetycznych, należy również zadbać o ich funkcję. Zazwyczaj położone w wyższych partiach kościoła, mogą ulec defektom przez wzrost temperatury, kiedy ciepłe powietrze unosi się do góry i zwiększa wilgotność.
Aby uniknąć tego typu uszkodzeń, stosuje się ogrzewanie ławkowe skupiające ciepło na osobach, a nie na ścianach budynku. Taka punktowa instalacja jak na przykład podłogowe ogrzewanie kościoła jest świetnym kompromisem, pozwalającym zachować kulturowe dziedzictwo w nienaruszonym stanie.
Korzyścią przemawiająca za utrzymaniem ciepła w kościele jest komfort wiernych. Trzeba jednak dostosować montowany system do potrzeb budynku. Nieodpowiednio dobrany, może doprowadzić do wielu nieprzewidzianych zniszczeń. Jeśli więc pada decyzja, by założyć ogrzewanie, warto wybrać podłogowe, dzięki któremu uniknie się niepożądanych skutków ubocznych. Nie bez znaczenia są w tym przypadku też kwestie ekonomiczne, czyli niskie koszty eksploatacji.
Ogrzewanie kościoła – dlaczego warto?
Centralny system grzewczy daje komfort, jednak może stanowić potencjalne zagrożenie dla dzieł sztuki. Idealne byłoby zachowanie warunków mikroklimatu, w których przebywają one od dziesięcioleci. Rozwiązaniem w tym przypadku jest montaż instalacji, która zapewnia ciepło wiernym i nie sprawia problemów obrazom. Jednym z takich kompromisów jest podłogowe ogrzewanie kościoła. Zachęcamy do przekonania się, że taki system naprawdę działa.